Detekovanie a prevencia (antivírusové programy)

Softvérová ochrana je realizovaná antivírovými programami. Služby, ktoré antivírové programy poskytujú možno rozdeliť do troch skupín:

  •         Konkrétne antivírové techniky
  •         Všeobecná antivírové techniky
  •         Bezpečnostná ochrana

Konkrétne antivírové techniky vyhľadávajú iba známe vírusy podľa vírusovej databázy, ktorú je nutné aktualizovať. Väčšinu takto nájdených vírusov je možné zo súborov alebo z boot sektorov tiež odstrániť, a to buď s použitím informácií o víruse, ktorý príslušný súbor infikoval, alebo s použitím pôvodných informácií o súbore, ktoré popisujú, ako vyzeral pred infekciou. Najväčšou výhodou tejto metódy je jej rýchlosť, táto metóda sa teda používa pre pravidelné kontrolovanie pevného disku. Známe vírusy je tiež možné vyhľadávať v každom spúšťanom, kopírovanom, otváranom súboru av zavádzacích sektoroch všetkých diskiet, ktoré do počítača vkladáme. K tomu je určený rezidentný ovládač, ktorý možno zavádzať vždy po spustení počítača. Tento ovládač sa zavádza v config.sys a je teda v pamäti ešte skôr, než sa načíta command.com (čo je obvyklá základňa väčšiny vírusov). Samozrejme nechýba možnosť prehľadať pamäť? na prítomnosť rezidentných vírusov.

Všeobecné antivírové techniky sa snažia nájsť a pokiaľ je to možné i odstrániť neznámy vírus. Prvou metódou, ako nájsť neznámy vírus je tzv porovnávací test. Pri prvom spustení tohto testu si program zapíše dôležité informácie o súboroch (veľkosť, dátum, čas, atribúty a kontrolné súčty). Pri ďalších spusteniach porovnáva tieto informácie s aktuálnym stavom. Pokiaľ v týchto údajoch došlo k zmene väčšieho rozsahu, je pravdepodobné, že počítač bol napadnutý vírusom. Antivírusový program AVG obsahuje i heuristickú analýzu. Heuristická analýza je všeobecne fungujúca metóda, nie je teda závislá na vírusovej databáze. Automaticky sa pri tejto metóde robí test i na známe vírusy. Pokiaľ je teda súbor označený za napadnutý, prehľadáva sa v databáze vírusov a meno vírusu je vypísané, v opačnom prípade je vírus označený ako neznámy. Program obsahuje tzv plnú heuristickú analýzu (heuristická analýza s emuláciou kódu), kedy sa antivírový program priamo pokúša emulovať činnosť počítača pri spustení programu. Nevýhoda metódy je v tom, že často dochádza k falošným poplachom, kedy niektoré súbory sú označované ako napadnuté. Avšak vzhľadom k zväčšovaniu počtu stále zložitejších vírusov, bude v budúcnosti táto metóda najčastejšie používaná.

Test prostredia na súborové vírusy (bezpečnostná ochrana) spočíva v tom, že program vygeneruje na disk súbory typu .com a .exe, potom ich kopíruje a prevádza s nimi rôzne operácie, pričom vždy kontroluje ich obsah. Ak sa pri manipulácii s nimi zmení ich obsah, je veľmi pravdepodobné, že sa na návnadu práve chytil vírus. Obdobne je program schopný vygenerovať na disketu prázdny zavádzací sektor a potom kontrolovať, ak bol nejako zmenený. Preventívne antivírové techniky sa odporučí využívať pokiaľ možno ešte predtým, než sa vírus v počítači usídli. Spočívajú v zálohovaní niektorých dôležitých informáciách o počítači, podľa ktorých bude v prípade potreby možné obnoviť pôvodný stav. Pomocou programu si môžeme uložiť obsah pamäti CMOS, tabuľku rozdelenia pevného disku apod Po napadnutí počítača možno tieto informácie spätne obnoviť.